piątek, 20 maja 2016

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych ?

Co osłabia działanie leków antykoncepcyjnych ?

Antykoncepcja za pomocą tabletek a jednoczesne inne leczenie

Antykoncepcja za pomocą hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo popularna. Na całym świecie tą metodę stosuje ponad 100 mln kobiet.
Przy stosowaniu antykoncepcji za pomocą tabletek najważniejsza jest ich skuteczność.
Przy obecnie stosowanych lekach antykoncepcyjnych i przezornym ginekologu, który je przepisuje kobiecie, mniejszym problemem są skutki ubocze i powikłania stosowania tej metody antykoncepcyjnej.

 Mając na uwadze skuteczność antykoncepcji trzeba wiedzieć i pamiętać o tym, że występują niezgodności między tabletkami antykoncepcyjnymi i innymi lekami, które są przepisywane kobiecie w trakcie antykoncepcji, które mogą się skończyć niepożądaną ciążą.
Oznacza to, że trzeba w trakcie stosowania innych leków zastosować dodatkową metodę antykoncepcji lub zamienić leki na takie, które nie "kłócą" się z antykoncepcją hormonalną.

pigułki tabletki antykoncepcyjne co zmniejsza ich działanieDodatkowe zagadnienie to, zjawisko szkodliwego wpływu tabletkowej antykoncepcji przy zażywaniu innych leków. Może dojść do pojawienia się szkodliwych skutków ubocznych niektórych leków na tle łącznie stosowanej antykoncepcji hormonalnej.
Trzeba o tym pamiętać!

Lista leków, które mogą spowodować OSŁABIENIE zabezpieczenia przed ciążą 

Lista leków, które mogą spowodować zmniejszenie skuteczności tej metody antykoncepcji.

pigułki tabletki antykoncepcyjne co zmniejsza ich działanieUWAGA! Ta lista nie jest kompletna i dlatego przy konieczności zastosowania jakiegokolwiek leku trzeba dokładnie przeczytać ulotkę tego leku i sprawdzić czy nie jest wymieniony konflikt z tabletkami antykoncepcyjnymi. Proszę szukać w ulotce pod nagłówkiem "Interakcje lekowe".
  • Leki przeciwpadaczkowe: Amizepin, Finlepsin, Finlepsin retard, Neurotop retard, Tegretol, Tegretol CR - zawierają karbamazepinę
  • Lek przeciwpadaczkowy: Phenytoinum WZF - zawiera fenytoinę
  • Lek przeciwpadaczkowy: Mizodin - zawiera prymidon
  • Lek przeciwpadaczkowe: Epiramat, Epitoram, Etopro, Oritop, Topamax, Topiramat Bluefish, Toramat - zawierają topiramat (mniejsze ryzyko niż poprzednich leków p/padaczkowych)
  • Antybiotyk, głównie w leczeniu gruźlicy: Rifampicyna TZF - zawiera ryfampicynę 
  • Leki endokrynologiczne: Parlodel, Bromocorn, Bromergon - zawierają bromokryprynę
  • Leki przeciwwirusowe, leczenie HIV: Kaletra, Norvir, Viekirax, Invirase, Stocrin, Viramune - zawierają rytonawir, lopinawir, efawirenz, newirapinę
  • Luminalum, Bellergot, Milocardin - zawierają fenobarbital
  • Bopaho, Bosentan Celon, Bosentan Sandoz, Stayveer - zawierają bozentan (mniejsze ryzyko)
  • Wszelkie preparaty (krople, tabletki, czy ziółka) zawierające dziurawiec  (umiarkowane ryzyko)

Jeśli chodzi o antybiotyki, to istnieją sprzeczne informacje na temat ich działania osłabiającego działanie leków antykoncepcyjnych.
Do niedawna powszechnie przyjęte było, że większość antybiotyków ma takie niekorzystne działanie. Według stanowiska WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) nie jest potwierdzone ich działanie zmniejszające skuteczność tabletkowej antykoncepcji hormonalnej.
Zdrowy rozsądek nakazuje, "na zimne dmuchać", czyli zastosować dodatkową antykoncepcję przy zażywaniu antybiotyku.

Dodatkowe ważne informacje o czynnikach, które mają znacznie przy zażywaniu leków antykoncepcyjnych:
uwaga na zioła, niektóre mogą mieć niekorzystny wpływ tak jak dziurawiec
jeśli z jakichś powodów zażywamy węgiel, należy zrobić odstęp między jego zażyciem, a zażyciem "pigułki"
lek przeciwwymiotny Metoclopramidum, przez przyśpieszenie persytaltyki jelit może zmniejszyć ilość wchłoniętego leku antykoncepcyjnego
preparaty odchudzające zawierające chrom oraz tabletki z żelazem (są bez recepty) mogą mieć podobny wpływ jak węgiel
okazuje się, że duże dawki Apapu lub jego odpowiedników zawierających paracetamol są podejrzewane o to, że zmniejszają skuteczność "pigułki"

2 komentarze:

  1. O dziurawcu wiedziałam, bo jak ostatnio szłam po mój Limetic i pochwaliłam się lekarzowi, że piję od czasu do czasu to mnie zganił :) O reszcie nie wiedziałam, ale nie przyjmuję, więc nie ma ryzyka :) Ogólnie bardzo dobry artykuł! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja brałam przez jakiś czas przyjmowania tabletek "Bromergon". Zarówno ginekolog jak i Endokrynolog stwierdzili, że nie mają one wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Jedynie tyle, że nie ma potrzeby brać obu, bo tabletki anty powinny mi ustabilizować poziom prolaktyny

    OdpowiedzUsuń