Jakie są leki na zawroty głowy?
Zawroty głowy, tak jak na przykład bóle głowy, należą do najczęstszych dolegliwości z którymi się spotykamy.
Zawrotami głowy nazywamy uczucie niestabilności, wirowania, problemów z utrzymaniem równowagi, słabość, mdłości i nudności i złe samopoczucie utrudniające normalne funkcjonowanie.
Zawroty głowy, przyczyny
Zawroty głowy mają tysiące przyczyn. Zarówno całkowicie nieszkodliwe, jak i wskazujące na ciężką chorobę lub nawet zagrożenie życia. Oczywiście, do zawrotów głowy należy podchodzić z rozsądkiem, nie wyolbrzymiać znaczenia każdego incydentu zawrotów, jednak nie lekceważyć silnych objawów, choćby wystąpiły tylko jeden raz, bo przyczyny takich zawrotów głowy mogą okazać się groźne.
Wszyscy wiemy, że zawroty głowy mają bardzo często przyczyny, które występują także u osób całkowicie zdrowych. Dlatego nie wymagają żadnego leczenia czy robienia badań. Wystarczy wsiąść na karuzelę lub przez kilka minut z zamkniętymi oczyma pokręcić się "w kółko". Dostaniemy zawrotów, które bez leczenia ustąpią i bez podobnych przyczyn nie wystąpią ponownie.
Zawroty głowy występują bardzo rzadko u dzieci, nieco częściej u osób w młodym wieku, a ich częstość występowania zwiększa się znacznie w wieku średnim i podeszłym. U osób powyżej 65 roku życia, 50-70% osób może skarżyć się na występowanie jakiegoś rodzaju zawrotów głowy.
Razem z zawrotami głowy mogą występować inne objawy. Są to najczęściej: zaburzenie równowagi (utrzymanie równowagi i prawidłowe chodzenie), mdłości, nudności, wymioty, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, zaburzenia świadomości (omdlenia lub utrata przytomności).
Jeżeli zawrotom towarzyszą poważne objawy na przykład utraty oraz zaburzenia przytomności lub silne bóle głowy, to wymagają one pilnego wykonania badań i wyjaśnienia ich podłoża.
Częste i silne zawroty u osoby młodej są bardziej niepokojące niż to samo u osoby w podeszłym wieku.
Lista: zawroty glowy - przyczyny
Niektóre częściej występujące przyczyny zawrotów głowy to:- nerwica
- miażdżyca (tętnic mózgowych)
- choroba lokomocyjna
- spowodowane zażywanymi lekami
- gwałtowna zmiana pozycji (położeniowe zawroty głowy, zawroty ortostatyczne)
- spadki ciśnienia tętniczego i/lub tętna
- choroby uszu
- choroba Meniere'a
- zapalenie ucha środkowego
- choroby ucha wewnętrznego (czyli popularny "błędnik")
- po urazach i wypadkach (np. wstrząśnienie mózgu)
- zaburzenia krążenia mózgowego
- guzy mózgu
- padaczka
- migrena
- udary/zatory mózgu
Leczenie zawrotów głowy
- W leczeniu zawrotów głowy najistotniejsze jest ustalenie przyczyny, ponieważ postępowanie lecznicze musi być na nią nakierowane.
- Zupełnie inne leczenie stosuje się w wypadku nerwicy czy napadów paniki, a inne w zaburzeniach krążenia mózgowego.
Leki stosowane w zawrotach głowy
Dostępne bez recepty
- Aviomarin --- tabl. i guma do żucia (ok. 9-10 zł za 5 szt.) głównie w leczeniu i zapobieganiu chorobie lokomocyjnej, może powodować senność
- Ginkofar, Bilobil i odpowiedniki --- tabl., kaps. lub płyn do picia, głównie w różnego rodzaju zaburzeniach krążenia mózgowego i usznego
- Torecan --- tabl. lub czopki, przy zaawansowanych zawrotach, z nudnościami i wymiotami
- Cinnarizinum, Flunarizinum --- tabl. głównie "przy błędniku"
- Polvertic, Betaserc, Lavistina, Histigen, Betanil forte, Neatin, Vertix, Verhist, Vestibo, Zenostig --- tabl. w różnego typu zawrotach głowy (ceny różne w poszczególnych aptekach, bo na 100%, warto szukać większych opakowań bo wychodzi to taniej)
- Polfilin prolongatum, Agapurin, Pentohexal --- tabl. w zawrotach związanych z zaburzeniem krążenia mózgowego lub usznego
- Nootropil, Biotropil, Memotropil, Lucetam --- tabl. lub płyn do picia, w zawrotach związanych z zaburzeniem krążenia mózgowego i miażdżycą mózgu
- Relanium, Clonazpamum, Oxazepam --- w niektórych ciężkich zawrotach
- Metoclopramidum --- działa pomocniczo przy mdłościach, nudnościach i wymiotach związanych z zawrotami
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz