czwartek, 23 czerwca 2016

Spadek ochoty na seks u kobiety - czy to efekt leków ?

Jakie leki są zabójcą libido u kobiet ?

Jeśli zauważasz, że coś jest nie tak z Twoim życiem intymnym. Chęć na seks wyparowała i bliskość z partnerem nie daje radości - to nie koniec Twojego życia seksualnego.

Zanim zaczniesz szukać przyczyn, sprawdź leki, które zażywasz.
Tak, są takie leki, które mogą negatywnie wpływać na jakość życia intymnego kobiet. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami, by uniknąć niekorzystnych działań ubocznych takich tabletek.

Grupa leków antydepresyjnych o nazwie SSRI

obniżenie spadek libdio chęci na seks u kobiet po lekach skutek uboczny leków

Chociaż depresja sama w sobie może powodować zmniejszenie libido (czyli popędu płciowego), to równie często leki stosowane do jej leczenia mogą dawać taki efekt uboczny.

obniżenie spadek libdio chęci na seks u kobiet po lekach na depresję SSRIObecnie bardzo często do leczenia depresji są przepisywane leki należące do grupy SSRI (inna nazwa to: selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny).

Takie leki przeciwdepresyjne jak fluoksetyna (np. Prozac), sertralina (np. Zoloft) i wiele innych  ma to negatywne działanie.
Ocenia się, że 30-80% osób stosujących SSRI może cierpieć na różne zaburzenia życia płciowego.

Niektóre najczęściej spotykane nazwy leków z grupy SSRI: Prozac, Bioxetin, Seronil, Deprexetin, Fluoxetin, Andepin, Fluoksetyna, Salipax, Apo-Flox, Fevarin, Luvox, Cipramil, Cital, Celexa, Aurex, Sipralexa, Cipram, Citaratio, Cilon, Oropram, Citalec, Citabax, Lexapro, Lexaprin, Cipralex, Sipralexa, Entact, Seroplex, Zoloft, Asentra, Asertin, Seroxat, Rexetin, Paxil, Deroxat.

Leczyć się trzeba bo depresja to poważna choroba. Więc co robić ?
Są dwa leki bez tego działania ubocznego: Wellbutrin XR  i niedostępny w Polsce wilazodon (za granicą Viibryd).

Trójcykliczne leki antydepresyjne

Trójcykliczne (trójpierścieniowe) leki antydepresyjne to dawniej stosowane  leki na depresję, które powoli przechodzą do lamusa.

Leki z tej grupy, które nadal mogą pojawiać się na receptach to:
  • Doxepin Teva
  • Amitryptylinum VP
  • Pramolan, Sympramol
  • Anafranil

Leki psychotropowe

Bez aktywnego udziału mózgu, czyli powstających w nim uczuć, emocji, wrażeń zmysłowych trudno sobie wyobrazić pełne przeżywanie zbliżenia przez kobietę.

Nic więc dziwnego, że cała gama leków psychotropowych działa negatywnie na libido u kobiet.

Najgorszym działaniem odznaczają się następujące leki:
  • olanzapina (Anzorin, Arkolamyl, Egolanza, Olanzapin Actavis, Olanzapina Mylan, Olanzapina Stada, Olanzapine Apotex, Olanzapine Bluefish, Olanzapine Lekam, Olanzaran, Zolaxa, Zolaxa Rapid, Olanzin, Olasyn, Olazax, Olpinat, Olzapin, Olzin, Ranofren, Sanza, Synza, Zalasta, Zapilux, Zolafren, Zopridoxin, Zyprexa)
  • kwetiapina (ApoTiapina, , Bonogren, Etiagen, Kefrenex, Ketilept, Ketipinor, Ketrel, Kvelux, Kventiax, Kwetaplex, Pinexet, Poetra, Quentapil, Quentiapine Medis, Quetiapin NeuroPharma, Quetiapine Accord, Quetiapine Pfizer, Seroquel, Setinin, Stadaquel, Symquel, Vorta)
  • ziprasidone (Zeldox, Zipragen, Zipwell, Zypsila) 
  • klozapina (Klozapol, Leponex)
  • amisulpride (Amisan, ApoSuprid, Candela, Solian)
  • risperidone (Apo-Risperid, Doresol, Orizon, Ranperidon, Risperidon Stada, Risperidon Vipharm, Risperon, Rispolept, Risset, Ryspolit, Speridan, Stadarisp, Torendo)

Leki nadciśnieniowe i krążeniowe

Jednymi z najpowszechniej stosowanych leków w Polsce i nie tylko, są leki na nadciśnienie tętnicze. Nie wszyscy wiedzą, że mogą one być zabójcze dla seksu - u mężczyzn mogą powodować zaburzenia erekcji, a u kobiet spadek ochoty na seks. Tego typu działanie mają prawie wszystkie leki przeciwnadciśnieniowe starszej generacji, ale na szczęście coraz więcej nowych leków jest pozbawionych tego negatywnego działania.

Osoby leczące się na serce muszą zwrócić baczną uwagę na leki Digoxin i Spironol (lub odpowiednik Verospiron), które są od lat powiązane zaburzeniem libido u kobiet (a także problemów z seksem u mężczyzn).

Leki antykoncepcyjne

obniżenie spadek libdio chęci na seks u kobiet po lekach antykoncepcyjnych
Istnieją poważne obawy, że przynajmniej u niektórych kobiet, tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na obniżenie libido (popędu płciowego).
Jeśli zachodzi taka obawa, należy z ginekologiem ustalić zmianę sposobu antykoncepcji.

Niektóre leki przeciwalergiczne

Należy też zwrócić uwagę na takie "niewinne" tabletki jak leki na alergię (także te dostępne bez recepty w aptece).
Szczególnie te starszego typu mogą powodować senność, osłabienie i ogólną niechęć do miłosnych igraszek.

Przykładowe leki przeciwalergiczne mocno podejrzane o "zabijanie" popędu:
Diphergan, Clemastinum, Hydroxyzinum, Atarax, Zyrtec i jego odpowiedniki (np. Allertec).

Narkotyki i narkotyczne leki przeciwbólowe

Narkotyki i środki psychoaktywne zażywane w celach "rozrywkowych" mogą mocno "namieszać" w organizmie kobiety. Komplikacje po tego typu środkach mogą się więc kłaść cieniem na życie intymne.
To samo dotyczy silnych leków przeciwbólowych na receptę (także pochodnych narkotyków), których znanym skutkiem ubocznym jest niekorzystny wpływ na libido i sferę seksualną kobiet.

Leki przeciwpadaczkowe

Znaczna część leków przeciwpadaczkowych może zaburzyć życie płciowe kobiet.
Z obecnie stosowanych najbardziej "podejrzany" jest Amizepin.

Większość leków nasennych i uspokajających

Zażywanie leków nasennych czy uspokajających przed miłosnym zbliżeniem to niezbyt dobry pomysł.
Nawet wiele godzin od połknięcia takich leków, mogą one stanąć na przeszkodzie udanego seksu.

Na zakończenie


Aby nie zrujnować sobie życia intymnego, każda kobieta przed zażyciem leku powinna przeczytać jego ulotkę informacyjną. Trzeba szukać pod nagłówkiem "Skutki uboczne" lub "Działania niepożądane". Jeżeli pisze tam, że lek może (choćby rzadko) powodować "spadek libido" lub "obniżenie popędu płciowego" to taki lek jest wielce podejrzany jako "zabójca" waszego seksu. Inna sprawa, że nawet nie ma wyszczególnionego takiego skutku ubocznego, to nie jest to w 100% pewne, że akurat u jakiejś z kobiet tego nie wywoła. Jeśli wystąpi problem warto, sprawę wyboru leku przedyskutować z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem lub przed zakupem leku w aptece z farmaceutą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz