wtorek, 22 września 2015

Niskie ciśnienie - przyczyny, objawy, leczenie

Niskie ciśnienie - przyczyny, objawy, leczenie


Za niskie ciśnienie powoduje, że jesteśmy osłabieni, apatyczni, senni, ogólnie mówiąc "sflaczali" jak sflaczała opona. Potrzeba nam energii do codziennego życia, a przy zbyt niskim ciśnieniu bardzo jej nam brakuje.
Niskie ciśnienie za niskie ciśnienie objawy przyczyny leczenie sposoby


Z tym niskim ciśnieniem krwi to nie jest taka prosta sprawa.
Z jednej strony niskie ciśnienie krwi może oznaczać bardzo poważny stan, który może zagrażać życiu, ale także może to być zupełnienie nieszkodliwa rzecz, która nie wymaga wcale specjalnego leczenia.

Pierwsza rzecz to znaczenie zbyt niskiego ciśnienia zależy od tego czy jest to sprawa nagła, powodująca ciężkie objawy u osoby, która uprzednio całkiem dobrze funkcjonowała, czy jest to rzecz, która już się powtarzała w przeszłości, jest dolegliwa, ale nie jest to dramat.

Jeśli objawy niskiego ciśnienia krwi "ścinają" kogoś nagle, a co gorsza wystąpiła zapaść lub omdlenie (utrata przytomności), to jest to powód by natychmiast szukać pomocy lekarskiej (najlepiej wezwać karetkę pogotowia ratunkowego).

Jakie są najczęstsze objawy za niskiego ciśnienia krwi ?

Do najczęściej występujących objawów niedociśnienia należą:
  • osłabienie 
  • apatia
  • brak sił
  • senność
  • brak energii
  • splątanie
  • mroczki przed oczami, słabe widzenie
  • zawroty głowy (np. przy wstawaniu)
  • zasłabnięcie
  • omdlenie
  • krótkotrwała utrata przytomności
  • ból głowy
  • bladość skóry, niekiedy sinica
  • poty, rzadziej suchość skóry
  • szybki puls i przyśpieszony oddech

Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia krwi ?

Najczęstszą przyczyną niskiego ciśnienia, które jest zjawiskiem stałym lub bardzo często powtarzającym się, a przy tym nie powodującym dramatycznych ciężkich objawów to "wrodzone" niskie ciśnienie. Niektórzy po prostu mają ze swej  natury niskie ciśnienie i jest to dla nich zjawisko normalne. Tak jak mamy niski lub wysoki wzrost, cienkie lub grube kości tak możemy też mieć z natury niskie ciśnienie.
Kiedy u takiej osoby, która na przykład jest senna (bo za mało śpi) lub przemeczona, zmierzymy ciśnienie tętnicze krwi, wynik będzie za mały, ale to nie znaczy, że należy podwyższać u niej "na siłę" ciśnienie.

Inne częściej występujące przyczyny niskiego ciśnienia to:
zbyt silne leki przeciw nadciśnieniowe. Osoba, która leczy się na nadciśnienie ma za silne leki (lub zbyt dużą dawkę leków), które za bardzo obniżają ciśnienie. Nie należy ciśnienia "sztucznie" podwyższać, ale zmodyfikować dawkę lub rodzaj stosowany leków (wizyta u lekarza)
działanie niektórych innych leków, stosowanych na inne choroby, a nie na nadciśnienie (np. niektóre psychotropy, czy leki moczopędne w niewydolności nerek)
zmiany ciśnienia atmosferycznego. Meteopaci, reagują często spadkiem ciśnienia na wahania ciśnienia atmosferycznego ("w powietrzu")
stres, wystraszenie
ciąża - w ciąży dochodzi do zmian w układzie krążenia kobiety ciężarnej, co powoduje spodziewane niskie ciśnienie tętnicze w przebiegu ciąży. To normalne, a ciśnienie wraca do prawidłowych wartości po porodzie 
niektóre choroby serca
niektóre zaburzenia hormonalne
niektóre choroby neurologiczne
odwodnienie wymioty, biegunka, silne poty lub połączenie tych czynników
krwotok
ciężkie zakażenie (np. sepsa)
ciężka reakcja alergiczna (uczuleniowa)

Niskie ciśnienie i wysoki puls musi spradzić w trybie pilnym lekarz, bo może to być poważna choroba serca lub np. krwotok wewnętrzny.

 Jakie ciśnienie jest za niskie ?

 Możemy się zastanawiać jakie ciśnienie jest za niskie, a jakie jeszcze prawidłowe.
Są pewne ustalone granice, kiedy uważa się, że ciśnienie jest za niskie.
Taką granicą jest zazwyczaj ciśnienie tętnicze krwi poniżej 90/60 mm Hg (90 ciśnienie krwi skurczowe i 60 ciśnienie krwi rozkurczowe). Prawdę mówiąc, w rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że osoba z takim ciśnieniem jest zdrowa i dobrze funkcjonuje.

Jeśli u osoby, która zwykle ma ciśnienia np. 130-135/80-90 mm Hg, stwierdzenie ciśnienia 90/60 mm Hg wskazuje na to, że coś jest nie tak.

Jak postępować w za niskim ciśnieniu tętniczym ?

Dużo zależy od przyczyny, rodzaju i nasilenia spadku ciśnienia.
W poważnych sprawach, taką osobą zajmą się w szpitalu, pomoże wizyta pogotowia ratunkowego lub wizyta w przychodni, ale czasem jeśli nie zachodzi potrzeba nagłej pomocy medycznej, można coś zaradzić samemu (tak zwane domowe sposoby.
 
Jak można podnieść ciśnienie ? Istnieją tradycyjne sposoby na niskie ciśnienie krwi.
Trochę inna sprawa jeśli ktoś zasłabł, położenie go na podłodze i uniesienie nóg do góry lub jeśli siedzi obniżenie głowy między kolana, może szybko przynieść poprawę.

Jeśli ktoś jest tylko słaby, senny i "bez sił", sposoby pomocnej sąsiadki na podwyższenie ciśnienia to:
  • wypicie kawy (prawdziwej)
  • wypicie mocnej herbaty
  • wypicie (odrobiny) mocnego alkoholu np. koniak, brandy, nalewka lub wódka
Gdy przyczyną osłabienia ciśnienia jest odwodnienie (utrata płynów) należy je uzupełnić przez zwiększone ich spożycie.
Dla sportowców może to być jakiś płyn izotoniczny, ale dla osób, które tracą płyny przez wymioty i biegunkę, lepsze są dostępne płyny nawadniające dostępne w aptece (można też pić płyn wieloelektrolitowy używany do kroplówek):
Gastrolit 15 saszetek cena ok. 10 zł
Orsalit 10 saszetek cena ok. 16 zł
Sanolit 30 saszetek cena ok. 25 zł
Floridral 6 saszetek cena ok. 22 zł

Leki stosowane w długotrwałym, poważnym niedociśnieniu (za niskim ciśnieniu tętniczym)

Effortil Niskie ciśnienie za niskie ciśnienie objawy przyczyny leczenie sposoby

 UWAGA! Ten tekst ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie stanowi porady dotyczącej zdrowia. W każdym wypadku niskiego ciśnienia zalecam, kontakt z wykwalifikowanym pracownikiem medycznym !!!

2 komentarze:

  1. Bardzo wartościowy pod względem merytorycznym artykuł, a takie cenię najbardziej. W ogóle blog bardzo mi się podoba i na pewno będę tutaj zaglądać:)

    OdpowiedzUsuń
  2. :-)

    P.S Ja sam sobie tych komentarzy nie piszę. Naprawdę.

    OdpowiedzUsuń