środa, 9 września 2015

Opryszczka w ciąży na ustach - leczenie i zagrożenia

Opryszczka w ciąży na ustach

Opryszczka czyli potocznie mówiąc "zimno" jest często występującą zaraźliwą chorobą wirusową.
Są to pęcherzyki, w okolicy ust, nosa (opryszczka wargowa) lub narządów płciowych (opryszczka genitalna), które później zamieniają się w strupki.

Opryszczka jest wywoływana jest przez wirusy, więc antybiotyki nie są skuteczne w jej leczeniu, natomiast do leczenia opryszczki używa się leków przeciwwirusowych.
Szczególną sytuacją jest opryszczka występująca podczas ciąży czyli opryszczka ciążowa lub opryszczka ciężarnych. Najczęściej jest to nawrót opryszczki, która już wystąpiła lub występowała często wcześniej.
Może to być opryszczka na ustach (lub okolicy ust) zwana opryszczką wargową, a także opryszczka pojawiająca się na okolicy narządów płciowych (genitaliów) zwana opryszczką genitalną.

Opryszczka w ciąży ciężarnych ciążowa zagrożenia leczenie


Wystąpienie opryszczki ciążowa może być zagrożeniem dla nienarodzonego dziecka, w rzadkich przypadkach także dla kobiety w ciąży.

Jeżeli (co zdarza się bardzo rzadko) jest to pierwsza opryszczka w życiu, przebieg może być o wiele cięższy niż u kobiet nie będących w ciąży. Zakażenie wirusem opryszczki może wejść do narządów wewnętrznych, a nie zatrzyma się w skórze i błonach śluzowych.
Dochodzi wtedy do rozsiewu wirusa i uszkodzenia narządów takich jak wątroba, mózg, serce, nerki i zmian we krwi. W 50% może się to kończyć śmiercią, ale takie zachorowanie jest bardzo, bardzo rzadkie. Najbardziej zagrożone ciężkim zachorowaniem na opryszczkę są ciężarne w trzecim trymestrze ciąży. Konsekwencją tak ciężkiej postaci opryszczki jest również bardzo często zakażenie dziecka podczas porodu.

Na szczęście opryszczka ciężarnych zwykle ma o wiele łagodniejszy przebieg i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki, może natomiast być zagrożeniem dla dziecka.

Trzeba również pamiętać o tym, że (choć to również nie jest zjawisko zbyt częste), może dochodzić do zakażenia bez objawów (typowych zaczerwienionych pęcherzyków).
Co grozi tym, że dziecko zostanie zakażone wirusem, a my o tym nie wiemy i właściwe leczenie nie zostanie podjęte, lub podjęte za późno.

Zagrożenia opryszczki w czasie ciąży

Istnieją poważne zagrożenia jeśli dojdzie do zakażenia wirusem opryszczki w łonie matki. Najniebezpieczniejsze są pierwsze 20 tygodni ciąży.
Może dojść do powikłań w ciąży:
  • poronienia
  • obumarcia płodu
  • wad wrodzonych
  • zaćma wrodzona
  • uszkodzenie mózgu
  • niedorozwój mózgu (małogłowie)
  • zbyt słaby wzrost
  • padaczka

Niestety śmiertelność może sięgać nawet 50%.

Do zakażenia dziecka o wiele częściej niż w łonie matki dochodzi podczas porodu.
Zakażenie objawia się:
  1. typowymi zmianami na skórze
  2. zapaleniem mózgu czasem bez zmian skórnych, które daje często powikłania neurologiczne
  3. rozsiew zakażenia wirusem opryszczki na cały organizm i wiele narządów wewnętrznych (80% chorych dzieci umiera)
Należy pamiętać o tym, że objawy chorobowe mogą pojawić się nie zaraz po porodzie, ale czasem dopiero od 5-ego dnia życia dziecka, a nawet po kilku tygodniach.


Leczenie opryszczki w ciąży

Opryszczka w ciąży zagrożenia i leczenie

Biorąc pod uwagę możliwość poważnych zagrożeń dla matki i dziecka należy jak najszybciej podjąć skuteczne leczenia zakażenia opryszczką ("zimno" na wardze, "zimno" w nosie, .

U kobiety ciężarnej u której rozpoznano opryszczkę wargową lub genitalną należy zastosować lek przeciwwirusowy (Heviran, Hascovir, Zovirax) 5 razy dziennie 1 tabl. 200 mg przez 7-10 dni. Inny lek przeciwwirusowy Vaciclor też może być stosowany, ale Heviran, Hascovir i Zovirax są lepiej przebadane i dlatego bezpieczniejsze w ciąży.
U kobiet ciężarnych niekiedy ginekolog może zalecić stosowanie leczenia profilaktycznego, w tych wypadkach kiedy była opryszczka (szczególnie opryszczka narządów płciowych - genitalna) przed ciążą. Stosuje się Heviran, Hascovir lub Zovirax 2 razy dziennie po 1 tabl. 400 mg (od 36 tygodnia ciąży do porodu).
Wystąpienie opryszczki narządów płciowych w czasie ciąży jest całkowitym przeciwwskazaniem do rodzenia drogami natury i konieczne jest wtedy cięcie cesarskie.
Cięcie cesarskie nie jest konieczne w wypadku opryszczki wargowej (okolicy ust), jednak wysypka musi być zabezpieczona nieprzepuszczalnym opatrunkiem.

W leczeniu opryszczki ciążowej stosowany jest też lek przeciwwirusowy w maści, np. Zovirax, Antivir, Virolex, Viru-POS, Herpex, Hascovir Pro, Erazaban.
Mogą one bezpiecznie być stosowane u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz